VII Ogród Jordanowski w Warszawie

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 227308
  • Do końca roku: 348 dni
  • Do wakacji: 160 dni
 • Kalendarium

  Sobota, 2020-01-18

  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty

20 lipca 2019 - Praski Piknik Zero Waste dla Światozmieniaczy

Praski Piknik ZERO  WASTE  dla Światozmieniaczy, podczas którego dowiedzieliśmy się jak żyć oszczędnie, zdrowiej i bardziej ekologicznie.

 

Harmonogram Pikniku

 1. 10.00-10.30 - Gra - Zwyczaje światozmieniaczy. Które z codziennych nawyków są dobre, a które złe dla naszej planety?
 2. 10.00 - 11.20 - Wystawa edukacyjna - razem budujemy wystawę pt "Nic nowego"
 3. 10.40 - 12.00 - Warsztaty - gotowanie w stylu zero waste z Sylwia Walendowska Majcher, dziennikarka i autorka książki "Gotuję, nie marnuję".Nie marnujemy żywności, czyli gotowanie w stylu zero waste oraz porady jak nie wyrzucać jedzenia.
 4. 11.20 - 12.40 - Spotkanie z pszoczołami i z miejskim pszczelarzem Pszczelarium
 5. 11.20 - 14.00  - Budowa kompostownika otwartego dla mieszkańców Pragi z Łukasz Nowacki z Dolina mgieł - siedlisko permakulturowe Kompostownik pozostaje w Ogródku do dyspozycji mieszkańców Pragi aby ekologicznie gospodarować swoje bio-odpady.
 6. 12.00-12.30 - Warsztaty - Jak wytwarzać mniej śmieci i dbać o środowisko, czyli zakupy bez odpadów i niezbędnik światozmieniaczy. Dlaczego odpady są problemem dla środowiska naturalnego? Co możemy zrobić na co dzień?
 7. 12.40 - 13.10 - Warsztaty - Dom bez chemii i kosmetyki naturalne. Będziemy robić pastę do zębów oraz proszek do prania.
 8. Gra - Zwyczaje światozmieniaczy
 9. 13.20 - 14.30 - Warsztaty - zero waste dla początkujących, czyli zakupy bez odpadów i niezbędnik światozmieniacza. Zrobimy wielorazową owijkę do pakowania żywności z Owijki. Zamiast folii.
 10. 14.40 - 15.00 - Warsztaty - Dom bez chemii i kosmetyki naturalne. Zrobimy pastę do zębów i proszek do prania.
 11. 15.15 - 16.50 - Pokaz filmu dokumentalnego „Moje życie bez śmieci” (od 8 do 103 lat) (66 min. - film w j. francuskim z napisami polskimi). Link do zwiastuna: https://www.youtube.com/watch?v=mplVMACAG6k&t=1s.
 12. Film odtwarza dzień po dniu eksperyment zero waste, do którego przystąpił mieszkaniec pewnej europejskiej metropolii. 30-letni dziennikarz Donatien Lemaître postanawia prowadzić życie wolne od odpadów. Projekt, w którym towarzyszą mu żona i roczna córeczka, trwa sześć miesięcy. Codzienne perypetie składające się na to radykalne doświadczenie bohatera stanowią punkt wyjścia do dziennikarskiego śledztwa o odpadach i recyklingu. Napotkane problemy odsłaniają kulisy gospodarki odpadami w dzisiejszej Francji. Autor uczy się od pracowników branży, ale także od tych, którzy tworzą alternatywne modele zarządzania odpadami w europejskich miastach, które osiągnęły najwyższy poziom zaawansowania na polu zero waste.

Atrakcje całodniowe:
- kolorowanki i gry tematyczne,
- Zbiórka elektroodpadów „Elektroodpady to skarby!” + dyskusja o znaczeniu recyklingu
Dlaczego i jak skutecznie recyklingować? Zalety segregowania śmieci – jaki nowy przedmiot może powstać np. z puszki metalowej? Dlaczego powinniśmy ograniczyć kupowanie przedmiotów z plastiku? Kompostowanie czyli recykling rękami Natury. Elektroodpady – nasze skarby.
Czy wiecie, że elektrośmieci zawierają wiele cennych metali, takich jak złoto, srebro, miedź, aluminium? Materiały odzyskane w wyniku recyklingu zostać użyte w nowych urządzeniach.
Zbiórka obejmuje małe i większe urządzenia AGD, telefony komórkowe, baterie, itp.
brane elektroodpady oddamy przedsiębiorcy społecznemu - EKON.
- mobilny give-box - oddaj lub wymień zamiast wyrzucać.